Na rubu znanosti

Season 14

A TV show about paranormal themes, alternative science, conspiracy theories and scientific facts that have not been socially accepted.
Where to Watch Season 14
34 Episodes
  • Svete biljke
    E1
    Episode 1Svete biljkeBiljke su na svijetu daleko duže od nas ljudi. Toliko već traje prijateljstvo ljudi i biljaka o kojima ovisimo do razmjera o kojima rijetko razmišljamo. Zrak, hrana, odjeća, lijekovi, građevni material - sve to potječe od njih. Ali neke među njima imaju poseban status. Zovu ih svetim biljkama te se mnoge od njih smatra učiteljicama i iscjeliteljicama. Ta drevna, uglavnom zaboravljena znanja o biljkama, ostala su živa u nekim dijelovima svijeta, poput Srednje i Južne Amerike. Od tamo, iz Ekvadora, stiže izvorni poznavatelj ceremonija svetih biljaka i curandero Santiago Andrade Leon.
  • Podsvjesno funkcioniranje u ljubavnim odnosima
    E2
    Episode 2Podsvjesno funkcioniranje u ljubavnim odnosimaKao što mnogi filmovi, pjesme i knjige prikazuju, značajan dio života pojedinca vrti se oko ljubavnih odnosa. Često se sreća mjeri ili temelji na ostvarenosti u ljubavi. Ali na čemu se temelji sposobnost ostvarivanja ispunjavajućih ljubavnih odnosa? Kao i obično, ključ je zakopan negdje u našoj podsvijesti. U nmogobrojnim impresijama i programima koje čovjek prikupi u najranijim danima života. U potrazi za srećom u ljubavi, kao i obično, mora se zaroniti duboko u sebe, u potragu za davno potisnutim doživljajima. Gost emisije je Tomislav Kuljiš osnivač Centra Prirodno roditeljstvo i autor programa Roditeljstvo i rani razvoj i Osobni razvoj.
  • Ples prostornih molekula
    E3
    Episode 3Ples prostornih molekulaGdje završavamo mi, a počinje svijet? Koliko doista ispoljujemo svoju autentičnu bit, a koliko robujemo svakojakim programima i uvjetovanjima, koja nas iscrpljuju više nego usrećuju? Upravo je osjećaj sreće onaj koji naše stanice tako vole, kao i svi sastavni dijelovi našeg tijela; postoji povratna sprega duha I tijela, jedno se odražava u drugom, a tijekom povijesti bilo je mnogo interpretacija te međuigre u kojoj se odvija naš život. Jedna od njih je ples prostornih molekula. Barem ga je tako nazvao Graziano Dominici.
  • Ekologija urbanizma
    E4
    Episode 4Ekologija urbanizmaIdeja brige za okoliš u zadnjih pola desetljeća polako je zauzimala svoje mjesto u svijesti ljudi. No, naš okoliš nije samo priroda. Puno češće to su urbane cjeline u kojima provodimo većinu života. Ne tako davno kraljevi su od arhitekata, vrsnih majstora i esteta, naručivali projekte koji će stoljećima zaustavljati dah. Mnogi od njih bili su i urbanisti pa su nastajale skladne građevinske, oku ugodne cjeline. No, s modernom nešto se promijenilo. Potrebe - svakako. Materijali - također. Ali funkcionalnost je ponekad nadjačala razmišljanje o ljepoti i u konačnici ugodnosti boravka u takvim urbanim cjelinama, pogotovo u distorziranim oblicima primjene moderne ili pak pokušajima kopija. Tom temom bavi se urbana ekologija.
  • 40 dana: ajurvedski put do ravnoteže
    E5
    Episode 540 dana: ajurvedski put do ravnotežePotrebno je četrdeset dana da hrana postane svijest, da se tijelo počne mijenjati i da usvojena afirmacija postane svjesna misao. Postoje načini kako sasjeći destruktivne misli, kako pripremiti vodu za sebe, kao i druge vrlo jednostavne metode koje uzimaju u obzir ravnotežu tog instrumenta koji možemo nazvati - tijelo-um-duh. Jer to troje smo mi, niti više niti manje od toga. Dok je danas u modi brojanje kalorija, za što se moramo oslanjati na brojke na etiketama, u prirodi nema etiketa na biljkama. Ali zato postoje drugi vodiči - okusi - koji imaju svoj značaj i poruku. Sve to, i još puno toga, piše u holističkom priručniku naslova "40 dana" u kojem je Ivana Petrušić opisala, kroz svoje iskustvo, kako u četrdesetodnevnom ciklusu pročisiti i um i tijelo na principima ajurvede.
  • Howard Strauss: Gersonova terapija
    E6
    Episode 6Howard Strauss: Gersonova terapijaGersonova terapija metoda je iscjeljivanja tijela posebnom prehranom i detoksikacijom, čime se poboljšava prirodna sposobnost organizma za samoizlječenje. Tijekom 20-ih godina prošloga stoljeća razvio ju je njemački liječnik Max Gerson pokušavajući liječiti vlastitu migrenu, za koju nije bilo lijeka. Eksperimentirajući na sebi, otkrio je da ga vegetarijanska prehrana bez soli lišava teških glavobolja i mučnina, a preporučivši taj tip prehrane i svojim pacijentima, slučajno je otkrio da liječi i lupus te tuberkulozu, za koje tad nije bilo lijeka. Nakon kliničkih ispitivanja Gersonova terapija postala je poznata u cijeloj Europi, a s vremenom su je počeli osporavati razni interesni krugovi. Max Gerson odavno nije živ, ali je štafetu promicanja Gersonove terapije preuzeo njegov unuk Howard Strauss, koji je i osnivač Gersonova instituta.
  • Kolo godine
    E7
    Episode 7Kolo godineKoliko duboko u prošlost moramo ići kako bismo ušli u trag podrijetlu brojnih narodnih običaja koji su i danas živi - mnogi zaodjenuti u kršćanske običaje? Zašto se na Božić kiti jelka, a na Uskrs boje jaja? Kakve to ima veze s paljenjem svijeća na Svijećnicu ili pak s posjetom grobljima na blagdan Svih svetih? Na temelju postojeće arheološke, povijesne, etnološke, antropološke i filološke građe može se dokučiti izvorno značenje i podrijetlo svih tih blagdana. Preko ponora milenija, narodni običaji otkrivaju se kao dio jedinstvene priče, iste mitske teme u kojoj se cijeli godišnji ciklus simbolički i mistički uspoređuje sa životom personificiranog boga Sunca koji se rađa na zimski suncostaj, a umire na jesensku ravnodnevicu. Unutar godine dana, on prolazi svoj životni ciklus - od rođenja do smrti i ponovnog rođenja.   
  • Kuće od slame
    E8
    Episode 8Kuće od slamePrije dvadesetak godina u središnjoj Europi, a prije desetak godina i kod nas, počelo se spominjati kuće od slame, a neki su entuzijasti počeli i graditi prve takve objekte - u svrhu učenja, ali i promicanja te ideje koja je počela očaravati ljude na mnogo razina. Asocijacije uz slamu bile su pozitivne - ona je lagana, sveprisutna, obnovljiva na godišnjoj razini, a uz to pruža osjećaj mekoće, topline i povezanosti s okolišem...
  • Tradicionalna kineska medicina
    E9
    Episode 9Tradicionalna kineska medicinaTradicionalna kineska medicina, nastala na prostoru Kine i većeg dijela Azije, jedna je od najstarijih grana medicine. Utemeljena na filozofiji taoizma, čovjeka promatra kao biće podložno prirodnim zakonima pa ga liječi kao "cjelinu" tj. razumijevanjem svih simptoma i znakova unutar kojih osobe utječu jedna na drugu i međusobno su povezane. Teorija kineske medicine sadrži veći broj načina poticanja čovjekove energije te unutarnjih organa i kanala u organizmu. Također istražuje zašto bolest nastaje, kako je dijagnosticirati te kako sačuvati zdravlje. Neizostavni dio tradicionalne kineske medicine su slavni pojmovi jin i jang, kojima su drevni Kinezi grupirali sve konfliktne ideje i tumačenje kako se stvari mijenjaju. Gost emisije je kineski liječnik Mingyong Wang.
  • Tibetanska knjiga mrtvih
    E10
    Episode 10Tibetanska knjiga mrtvihŠto zapravo znamo o životu i o umiranju? Dosta tehničkih detalja vezanih uz funkcioniranje tijela, ali zapravo ne baš puno. Barem ako se krene od nikad jednoznačno odgovorenog pitanja tko smo zapravo mi. Što je to zapravo svijest, pogotovo ona subjektivna točka percepcije koju doživljavamo kao ''ja''? I što se zbiva s tim nematerijalnim i neobjašnjenim fenomenom nakon što naše tijelo prestane funkcionirati? Odgovori možda postoje već odavno - recimo u sklopu takozvane i pogrešno prevedene Tibetanske knjige mrtvih, zapravo neke vrste priručnika za umiranje u kojem se objašnjavaju sve faze tog procesa iz perspektive subjektivnog doživljaja. Gost emisije je Mihajlo Pažanin, autor knjige ''Skrivene poruke tibetskog budizma''.
  • Michael Tellinger: Zvuk kao tehnologija
    E11
    Episode 11Michael Tellinger: Zvuk kao tehnologijaPoznati autor Michael Tellinger, istražujući drevnu povijest južne Afrike (gdje je i rođen) i tražeći arheološke dokaze za svoja istraživanja sumerskih mitova o Annunakijima, nastanku čovjeka i drevnom rudarenju na jugu Afrike, otkrio je elemente tehnologije koja je koristila zvuk te ih povezao sa suvremenim istraživanjima mogućnosti zvuka koje su tek u povoju, ali bacaju drugačije svjetlo na mnoge drevne nalaze i ranu povijest ljudskog roda.
  • Michael Tellinger: Adamov kalendar
    E12
    Episode 12Michael Tellinger: Adamov kalendarMichael Telllinger suotkrivač je drevnog kamenog kruga u Južnoafričkoj Republici, koji je nazvao Adamov kalendar. Ta struktura, poput putokaza, ukazuje na drevnu prošlost u kojoj su se zbivali nezamislivi i zaboravljeni događaji. Bilo je to vrijeme kad su u sve mitologije svijeta ušla tri pojma: zlato, ropstvo i krilata zmija. Doba naprednih tehnologija i opsežnog rudarenja čije ostatke, paradoksalno, smatramo ostacima manje razvijenih tehnoloških vremena i kamenim dobom. Iz tog vremena diljem južne Afrike ostalo je više od deset milijuna kamenih krugova, koji imaju veze s drevnim afričkim rudnicima zlata i nikad odgovorenim pitanjem: zašto je ljudski rod oduvijek zlato smatramo mjerilom vrijednosti, rijetko se pitajući kako i zašto je to uopće počelo.
  • Glazbena medicina
    E13
    Episode 13Glazbena medicinaPostoji li izravna veza između glazbe i zdravlja? Iskustveno, svatko će reći da mora postojati jer slušanje glazbe opušta čovjeka, baš kao što ga ples podiže kroz fizičku aktivnost. No, ima li tu i nečeg više osim indirektnih intuitivnih veza? I je li moguće glazbu koristiti kao medicinu? Upravo to se zapitao pijanist Josip Meixner razvijajući koncept ''Piano medicine''.
  • Denis Delogu: U šumi
    E14
    Episode 14Denis Delogu: U šumiPrehrambena neuroznanost ima sve više dokaza djelovanja hrane na mozak i zdravstveno stanje. Biološki i mentalno se ne razlikujemo od naših predaka iz paleolitika. A oni pak nisu patili od tzv. bolesti suvremenog doba - prouzročenih sveprisutnim frustracijama zbog osjećaja gubitka kontrole i očuvanja posjeda - ali vidljivo je i da nisu jeli žitarice i mlijeko jer uglavnom nisu uvijek imali imali pristup biljnim namirnicama bogatima ugljikohidratima. No, zato je lovac sakupljač mogao između obroka izdržati i nekoliko dana i imati snage. Njihovu percepepciju nisu mijenjali marketing i mediji i ništa ih nije moglo otuđiti od prirode. U knjizi "U šumi" Denis Delog opisao je svoj put iscjeljenja od multipleskleroze upravo pomoću paleoprehrane. I pomoću funkcionalne medicine - koja se bavi uzrocima, a ne simtomima.
  • Kanaliziranje
    E15
    Episode 15KanaliziranjeU spiritističkom smislu riječi osobe zvane medijima tradicionalno su služile kao kanal - ili su bar tako tvrdile - za komunikaciju s dušama preminulih. No, u drugoj polovici 20. stoljeća pojavio se novi fenomen, tj. nova vrsta medija čija je djelatnost postala poznata pod zajedničkim nazivom: kanaliziranje ili, engleskom rječju, chanelling. Ti ''chanelleri'' ili kanalizatori padali bi u trans da bi, navodno, napravili mjesta za neke spiritualne entitete koji bi posudili njihova tijela i kroz njih prenosili poruke ili odgovarali na pitanja. Od vremena poznatog medija Edgara Caycea, pojavila su se nova imena poput Jane Roberts koja kanalizira entitet zvan Seth, Ester Hicks koja se proslavila kanalizirajući entitet Abraham ili već slavne knjige i film Razgovori s bogom. Mnogi od njih privukli su puno pažnje. Pitanje njihovih autentičnosti zauvijek će ostati neodgovoreno.
  • Bežični prijenos energije danas
    E16
    Episode 16Bežični prijenos energije danasPrije više od stotinu godina Nikola Tesla je zamislio revolucionarni sustav bežičnog prijenosa energije. Nakon što je zbog nedostatka sredstava neslavno završila gradnja eksperimentalnog tornja u Wardenclyffeu, Tesla je morao odustati od provedbe svoje ideje, a bežični prijenos energije s vremenom se pretvorio u mit, o kojem idealisti rado pričaju, a stručnjaci ne uzimaju za ozbiljno. Zato danas nije opće prihvaćeno da je bežični prijenos tehnologija koja je moguća i koja je, štoviše, uspješno izvedena desetke puta. Danas postoji nekoliko inačica te tehnologije, kao i brojni nedovoljno poznati objavljeni radovi, a sve proizlazi iz raznih opisa i patenata koje je ostavio Nikola Tesla, ali su osuvremenjeni materijalima i tehnikom koje prije sto godina nisu postojale.
  • Sinkronicitet: značajne koincidencije
    E17
    Episode 17Sinkronicitet: značajne koincidencijeTalijanski autor mogobrojnih knjiga i predavač Marco Cesati Cassin prije 20 godina sudario se s nizom koincidencija, ili - kako je on to opisao - slučajeva koji nisu bili slučajni. To ga je usmjerilo prema istraživanju fenomena koji je zaokupljao mnoge velike umove poput fizičara Paulija ili psihoanalitičara Junga, a to je sinkronicitet, događaj koji narušava uzročno-posljedični slijed i ima značenje za onoga tko ga doživljava. Cassin je počeo bilježiti i zapisivati pojavu značajnih koincidencija te je s vremenom napravio i klasifikaciju sinkroniciteta, u rasponu od koincidencija spašavanja i smrti do koincidencija navještanja događaja i mističnih koincidencija. Kako god ih se klaisficiralo, sinkroniciteti svima koji su ih doživjeli daju neobičan doživljaj da je sve ispod površine nekako smisleno povezano i umreženo i predstavljaju očite znakove na našem putu.
  • Dioklecijanova palača ili antičke splitske terme
    E18
    Episode 18Dioklecijanova palača ili antičke splitske termeAntička palača cara Dioklecijana sagrađena je u 4. stoljeću, nakon deset godina gradnje. U sebi sadrži elemente carske vile i vojnog logora. Od 1979. nalazi se na UNESCO-vom popisu zaštićenog naslijeđa, ali je na mnogo načina ostala enigmatična. Jedan od mogućih pogleda na Dioklecijanovu palaču ponudila je spisateljica Natalija Princi, istražujući je za potrebe svog romana. Krenuvši tragom činjenice postojanja stotine sumpornih izvora, velike arhitektonske složenosti onoga što se naziva podrumima, velike količine vode koja je akvaduktima dovođena u to mjesto i drugih elemenata, ispred očiju su se na mjestu palače počele ukazivati splitske antičke terme. Sve nas to vodi u drevni Rim i njegov svjetonazor po kojemu su voda i terme imali važnu društveno-političku ulogu. Je li jedno od termalnih odredišta bio i kompleks danas zvan Dioklecijanovom palačom?
  • Ekonomija sreće
    E19
    Episode 19Ekonomija srećeZa današnji model linearne ekonomije alfa i omega jest BDP - mjera koja je s vremenom neopravdano postala mjerilo i ekonomskog rasta, i razvoja, i napretka, pa čak i blagostanja. Brojne su kritike BDP-a, no o njima se mnogo ne govori. S druge strane, postoje brojne alternativne mjere progresa društva koje naglasak često ne stavljaju na monetarne komponente. Neke od njih su i subjektivne prirode, poput indeksa sreće građana, kojim se izučava što ljude čini sretnima i životno zadovoljnima. Usprkos tome što više novca ne znači nužno više sreće, što pokazuju znanstvena istraživanja, na razini države i svijeta isključivo se teži maksimiziranju bogatstva, i to kroz možda neadekvatni BDP. Sama ekonomija sreće obuhvaća raspon od ispitivanja stvarnog stanja u društvu i životnog zadovoljstva građana, do naglaska na lokalizaciju proizvodnje i poticanje udruživanja. Time se bavi Anita Frajman Ivković, osječka ekonomistica koja je doktorirala na temu ekonomije sreće na primjeru Osijeka.
  • Valery Uvarov: Piramida u Tomsku
    E20
    Episode 20Valery Uvarov: Piramida u TomskuDr. Valery Mihajlovič Uvarov član je ruskog geografskog društva, šef Odjela za istraživanje NLO-a pri ruskoj akademiji nacionalne sigurnosti u St. Petersburgu, direktor Međunarodnog NLO instituta te je posvetio više od 14 godina u istraživanju drevnih egipatskih piramidalnih tehnologija. Također je odgovoran za “Projekt 12” koji se sastoji od 33 velike piramide koje se grade u sibirskom gradu Tomsku. Ovaj milijunski grad ima 600 000 studenata i plan je da se izgradnjom velikog piramidalnog kompleksa pozitivno utječe na kreativnost, duhovnost i memoriju velikog broja mladih ljudi koji će značiti budućnost Rusije. U gradnji centralne piramide, Uvarov je primijenio sva svoja znanja o gradnji ovih objekata: podzemne konstrukcije, savršenu geometriju i orijentaciju, izbor lokacije, velike količine kvarcnog kristala, vodene tokove, odgovarajuće materijale i izolaciju. Ova piramida je dovršena i ima već dokazane beneficije za ljudsko zdravlje.
  • Prapovijesna naselja američkog jugozapada
    E21
    Episode 21Prapovijesna naselja američkog jugozapadaU tisućljećima koja su prethodila dolasku Europljana u Ameriku, tamo su nicale i gasile se kulture i civilizacije. I dok su civilizacije Srednje i Južne Amerike slavne zbog svoje impozantnosti, o kulturama Sjeverne Amerike rjeđe se čuje. I mada njihova graditeljska dostignuća nisu toliko zadivljujuća, ipak su i graditelji zemljanih humaka i graditelji pueblosa - naselja urezanih u stijeni - zadivile prve Europljane i predstavljale im misterij. A predstavljaju i danas. Te kulture, nestale stoljećima prije Kolumba, iza sebe su ostavile naselja. U dva nastavka krenut ćemo prema tim američkim prapovijesnim naseljima. U ovom prvom - na američki jugozapad, do Pueblo Indijanaca u području poznatom kao "Four Corners". 
  • Američka prapovijesna naselja jugoistoka: graditelji humaka
    E22
    Episode 22Američka prapovijesna naselja jugoistoka: graditelji humakaUpoznali smo sjevernoamerička prapovijesna naselja, tzv. pueblose, iz pretkolumbijskih vremena, urezana u stijene. Ovaj puta promotrit ćemo jugoistok. Tamo su svoj trag ostavili ''graditelji zemljanih humaka''. Tako su ih barem nazvali domoroci objašnjavajući pristiglim Europljanima podrijetlo ostataka tih i za njih već starih kultura. Oni su i dalje tamo da bi svjedočili o kulturama koje su davno prije Kolumba naseljavale jugoistok SAD-a.
  • Deep Web
    E23
    Episode 23Deep WebS nastankom virtualnog svijeta računala i interneta, koji se na mnoge nepredvidljive načine ponašao samoorganizirajuće, i kako je internet sve više preuzimao ulogu glavnog alata za većinu djelatnosti - od komunikacije, plaćanja pa sve do njegovog prihvaćanja kao glavnog izvora informacija - paralelno se razvijao nevidljivi internet. Onaj kojeg nećete naći preko tražilica. Onaj koji je daleko kaotičniji, a time i uzbudljiviji za mnoge internet-surfere. Štoviše, taj nevidljivi dio interneta predstavlja barem četiri petine ukupnog interneta. Nazvan je Deep web, a u njegovim najmračnijim dubinama, zvanim darknet, darkweb ili mračna mreža, internetska sveumreženost koristi se i za mnoge nezakonite djelatnosti. 
  • Kozmologija Martinusa
    E24
    Episode 24Kozmologija MartinusaDanskog pisca Martinusa, koji je u dubokoj starosti umro prije 35 godina, može se zvati jednako filozofom ili mistikom. U svojim djelima dao je koncizan i sveobuhvatan opis svijeta u kojemu se dohvaćao najdubljih pitanja našeg postojanja. Martinus se prije svega oslanjao na intuiciju težeći razumijevanju i analiziranju onoga što je smatrao duhovnim svijetom koji se nalazi iza poznatog fizičkog svijeta. Cilj mu je bio stvoriti duhovnu znanost koja može pružiti modernom, logički usmjerenom tražitelju istine dublji uvid u prirodu života i njegovu evoluciju. Taj je pogled u nekim vidovima daleko optimističniji i sveobuhvatniji od uobičajenog, oblikovanog našom navikom. Martinus je zapravo stvorio nereligijsku kozmologiju koja želi pružiti logički utemeljeno razumijevanje života i njegove religiozne dimenzije.
  • Igra kod životinja
    E25
    Episode 25Igra kod životinjaIgra je najizrazitiji oblik spontane i dobrovoljne aktivnosti. Ona je fizička, ali i spoznajna i socijalna-emocionalna. Ona izražava radoznalost, osjetljivost, fizičku aktivnost te potrebu za suradnjom i zajedništvom među sudionicima. Igra oslobađa od napetosti, olakšava frustracije, rješava konflikte i zadovoljava potrebu mladunaca da se osjećaju odraslima kroz zamišljanje situacija i iskustava. I mada sve opisano zvuči tako poznato i tako ljudski, nema tu nikakve ekskluzivnosti. Cijeli živi svijet se igra i voli igru. Nama je to najvidljivije u svijetu životinja. Pritom nema nikakve potrebe za ograničavanjem na kućne ljubimce, pse, mačke ili pak samo sisavce. Igraju se ptice, kornjače, ribe, rakovi...
  • Michael Tellinger: Ubuntu
    E26
    Episode 26Michael Tellinger: UbuntuNeki od starosjedilačkih naroda imali su izreke poput ove Čiroki indijanaca: "Nije li dobro za sve, uopće nije dobro". U Africi taj se princip naziva - ubuntu. Ubuntu je bio temelj na kojem je Michael Tellinger razvio filozofiju nove društvene strukture koju je nazvao kontribucionizmom. Ona bi trebala predstavljati suprotnost tihom i neumornom ratu ekonomskog ropstva toliko lukavo opletenog da ga većina nije ni svjesna. Već je godinama Michael Tellinger uključen u brojne vrlo eksponirane pravne postupke vezane uz nezakonita djelovanja banaka. Iz svojih iskustava razvio je ideje o globalnoj zajednici u kojoj novac nje potreban jer u njoj vladaju principi o zajedništvu. U knjizi "Ubuntu" opisao je konkretne korake koje se može napraviti u tom smjeru, u smjeru kontribucionizma.
  • Ajurveda i autoimune bolesti
    E27
    Episode 27Ajurveda i autoimune bolestiAutoimune bolesti, koje obuhvaćaju širok raspon raznorodnih poremećaja, velik su izazov. Zašto organizam napada samog sebe? Što ga priječi u razaznavanju prijatelja od neprijatelja? Kako liječiti autoimune bolesti, od kojih se mnoge danas smatraju neizlječivima? Kad neka krema ukloni simptom s kože i iz dermatološke perspektive pacijent je izliječen, pitamo se odakle je alergija stigla. Hoće li se ta neravnoteža vratiti u nekom drugom obliku, možda kroz respiratorne probleme? Više nego išta drugo autoimune bolesti pokazuju potrebu za drugačijim sagledavanjem pitanja zdravlja i bolesti. A možda su odgovori već davno poznati? Čuvaju ih tradicionalne medicine, od kojih jer najraširenija ayurveda.
  • U svijetu kriptozoologije
    E28
    Episode 28U svijetu kriptozoologijeKriptozoologija je neslužbeni dio zoologije koji se bavi istraživanjem i traganjem za još nepoznatim životinjama. Drugim riječima dobro skrivenima, što grčka riječ 'kriptos' znači. Smatra se da pored oko milijun i pol poznatih vrsta, postoji još neizvjestan broj nepoznatih i neopisanih životinjskih vrsta. Njih oko 15 milijuna, od čega ipak najveći dio otpada na kukce i pauke koji nemaju ništa s kriptozoologijom. Kriptozoologiju zanima prije svega dokazivanje postojanja velikih životinja koje se svrstavaju izvan postojećih kvalifikacija ili se smatraju odavno izumrlim ili su izrazito neobične na neki drugi način. Od jezerskih i morskih čudovišta preko životinja nalik dinosaurima do nepoznatih hominida, kriptozoologija će dati šansu mitovima i anegdotama o neobičnim osobnim susretima.
  • Teorije Viktora Schaubergera
    E29
    Episode 29Teorije Viktora SchaubergeraAustrijanac Viktor Schauberger, kojega zovu i ''čarobnjakom vode'', bio je šumar i revni promatrač prirode, što ga je učinilo otkrivačem onoga što je nazvao ''tehnologija implozije'', koju je razvio na temelju vrtloga tekućina i kretanja u prirodi. Odgovor je vidio u teorijama prirodnih vrtloga i spiralnog kretanja prema središtu spirale. Zaključivši da su ptice i ribe privučene svojim medijem, smatrao je da se taj princip može upotrijebiti u tehnologiji. A ta tehnologija implozije predstavljala bi suprotnost tehnologiji koja pokreće sve današnje strojeve i temelji se na odbijanju i potisku, dok Schabuergerovo tzv. izvorno gibanje poziva i privlači. Upravo na način kako voda prirodno teče kružno-spiralnom prostornom krivuljom okrećući se oko sebe i uvijajući prema unutra.
  • Paleoprehrana
    E30
    Episode 30PaleoprehranaČovjek je stotinama tisuća godina bio lovac i skupljač i živio samo od hrane koju je ulovio i pronašao u prirodi, nutritivno bogate svim gradivnim tvarima potrebnima našem tijelu. Ljudska vrsta dosegla je vrhunac tjelesnog razvoja prije 10.000 godina, prije nego što su ljudi za prehranu počeli uzgajati jednogodišnje trave - žitarice. Iako je poljoprivrednom revolucijom stanovništvo ekspandiralo, a društvo se pritom i nepovratno promijenilo, rani farmeri bili su rastom manji, živjeli su kraće i obolijevali češće. Doista, žitarice, na kojima se temelji i današnja prehrana, ne jedemo oduvijek - tek desetak tisuća godina.
  • Magija i eksperimentalne znanosti
    E31
    Episode 31Magija i eksperimentalne znanostiOd 13.,14. i 15. stoljeća nadalje na mnogo načina postavljani su temelji svijetu kakvog danas poznajemo, racionalnom svijetu tehnologije i znanosti. No, u samim počecima stvari nisu bile jasno razdijeljene. Pioniri eksperimentalne znanosti nalazili su se na širokoj neomeđenoj livadi koju je tek trebalo razdijeliti i odijeliti stvarno od nestvarnog. Vjerojatno ne bi u potpunosti razumjeli što je Arthur Clarke mislio kad je rekao da je svaka napredna tehnologija i znanost po učincima vrlo nalik magiji, u svojoj praksi nisu jasno razlučivali ono što će jednog dana biti nazvano znanošću od prakse koju su zvali magijom. Za njih je sve to bilo dio istraživanja svijeta i njegovih zakona.
  • Pjotr Garjajev: Lingvističko-valna genetika - prvi dio
    E32
    Episode 32Pjotr Garjajev: Lingvističko-valna genetika - prvi dioLingvističko-valna genetika razvija se u Rusiji, a najslavniji istraživač tog područja je molekularni biolog Pjotr Garjajev iz Instituta kvantne genetike. Temeljno otkriće na kojem počiva valna genetika jest da glavni program razvoja organizma nije pohranjen u DNK već u područjima suptilnih polja dok je spiralna molekula materijalni prijamnik i odašiljač koji organizmu omogućuje razmjenu informacija s okolinom. Valna genetika pokazuje da se genetska obilježja mogu mijenjati, brisati ili aktivirati korištenjem rezonantnih valova usmjerenih na DNK, što se temelji na eksperimentalnim otkrićima da genetska molekula ostavlja vrlo čvrst i definiran informacijsko-energetski trag.
  • Pjotr Garjajev: Lingvističko-valna genetika - drugi dio
    E33
    Episode 33Pjotr Garjajev: Lingvističko-valna genetika - drugi dioNastavak razgovora s ruskim biologom Pjotrom Garjajevom, pionirom u području lingvističko-valne genetike. Ona se temelji na postavci da je spiralna molekula DNK prijamnik i odašiljač koji organizmu omogućuje razmjenu informacija s okolinom i suptilnim poljima u kojima je pohranjen program razvoja organizma. DNK to radi elektromagnetski i akustički, dakle kroz svjetlost i zvuk. No, taj se kanal komunikacije može koristiti i za slanje željenih informacija u molekulu DNK s ciljem reprogramiranja, simuliranjem riječi jezika DNK i kromosoma. Pomoću spoznaja koje donosi lingvističko-valni pristup genetici, moguće je iz novog kuta razmotriti neke do sada neobjašnjive pojave.
  • Čudno 11
    E34
    Episode 34Čudno 11U emisiji Čudno bit će predstavljene neke neobične teme iz desetak prošlih sezona. Vidjet ćemo kao izgleda psihotronično ratovanje, upoznati se s malo poznatim podfenomenom NLO-a vezanim uz sakaćenje stoke, saznati o vezi oblika i energije, upoznati matematičkog 'čarobnjaka' Jensa Zeilera koji 'iz glave' rješava složene matematičke probleme i svjetski je prvak u pamćenju, vidjeti suvremene planove uspostavljanja baze na Mjesecu...
 
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •   

Take Plex everywhere

Watch free anytime, anywhere, on almost any device.
See the full list of supported devices